V Zoo Ostrava kvete třešeň ptačí – o měsíc dříve než obvykle

Dalším dokladem brzkého nástupu letošního jara je třešeň ptačí, která plně rozkvetla v expozici Mokřady. Zatímco v literatuře se uvádí, že tento druh kvete ve druhé polovině dubna až do května, v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je v plném květu již nyní. Ani ranní mrazíky její květy neohrozily díky tomu, že ji shora chrání vzrostlé stromy.

Třešeň ptačí je původním evropským druhem. Lidově se tento strom nazývá též ptáčnice. Z druhového i lidového názvu vyplývá, že plody, jimiž jsou drobné třešně označované jako ptačinky, jsou oblíbenou potravou ptáků. Podnože třešně ptačí posloužily sadařům k vyšlechtění pěstovaných odrůd třešní. Na rozdíl od nich však zůstává mohutným stromem dorůstajícím i přes 30 m vysoko. Její dřevo patří k nejcennějším a používá se k výrobě luxusního nábytku. Její hlavní ekologický význam však spočívá v malých plodech, které v době zralosti konzumují hlavně špačci a kosi, ale také celá škála druhů včetně vysloveně hmyzožravých ptáků či lesních savců. Ptačinky slouží všem konzumentům jako zdroj okamžité energie, ti naopak významně přispívají k rozšiřování této dřeviny.

Mokřady v Zoo Ostrava – unikátní naučná stezka o obojživelnících a pro obojživelníky se nachází ve spodní části zoo pod výběhem afrických zvířat. Návštěvníci procházejí po povalových chodnících územím přirozeného mokřadního biotopu, který je útočištěm řady volně žijících živočichů a rostlin. Součástí přírodní expozice je také altán, kde si mohou lidé odpočinout, případně se ukrýt před deštěm. Nachází se zde i naučná mýtina s informačními panely prezentující význam mokřadů a nutnost ochrany těchto biologicky velmi cenných území. Po deštných pralesích a korálových útesech jde o biotopy s největší biologickou aktivitou a rozmanitostí.

Foto: autoři Enrico Gombala a Pavel Vlček.

(ab)