V Zoo Ostrava už se nesmaží na palmovém oleji

Ostravská zoologická zahrada dlouhodobě upozorňuje na problematiku pěstování palmy olejné, ze které se vyrábí palmový olej. Je členem Koalice proti palmovému oleji, připravuje informační materiály, pořádá osvětové akce, provozuje restauraci Saola, která od svého otevření nepoužívá palmový olej. Také provozovatelé občerstvovacích stánků v zoo se postupně připojili a výrazně omezili používání tohoto druhu oleje. Žádný už na palmovém oleji nesmaží. V polovině srpna všichni obdrželi certifikát o nepoužívání palmového oleje.

Proč je palmový olej tak problematický? Palmový olej je díky obrovským výnosům jedním z nejlevnějších rostlinných olejů, díky svým vlastnostem jeden z nejpoužívanějších. Celosvětová poptávka po něm je veliká. Neustále se rozšiřující plantáže palmy olejné, z níž se palmový olej získává, mají ale za následek rozsáhlou devastaci přírody, zábory půdy, kácení. Původní deštné lesy tak nenávratně mizí a s ním i mnoho vzácných živočišných i rostlinných druhů. Nejvíce se palma olejná pěstuje v jihovýchodní Asii, zejména v Indonésii a Malajsii. Tyto dva státy zajišťují 85 % světové produkce oleje! Postupně se ale plantáže rozšiřují i na africký kontinent. Problém je, že na těchto plantážích roste palma olejná nejen pro (s)potřebu tamních obyvatel, ale i nás Evropanů, resp. Američanů. Palmový olej má velmi široké spektrum využití. Je obsažen ve zhruba polovině všech potravinářských výrobků, např. v sušenkách, ve zmrzlině, v chipsech, v margarínech, v majonéze. Hojně se využívá i v kosmetice pro výrobu šamponů, krémů, pěn na holení, mýdel. Je obsažen i v průmyslových mazivech a používá se i při výrobě biopaliv. Více informací najdete zde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
certifikát 

Zoologická zahrada Ostrava se významně podílí na ochraně biodiverzity a životního prostředí a podporuje mnoho tzv. in situ projektů – tedy přímo v místě přirozeného výskytu zvířat. Podporovat takovéto záchranné a ochranářské projekty je jedna z hlavních činností moderních zoologických zahrad. Je to nejen složitá a vysoce odborná práce, ale i věc mezinárodního renomé a jsme rádi, že žijeme v zemi, kde to ukládá i přímo legislativa. Na složitou problematiku okolo palmového oleje upozorňuje již od roku 2012 (viz např. soutěž pro školy)  a postupně od používání palmového oleje i sama ustupuje. Výsledkem mnohaletého úsilí je právě získání certifikátů. „Je důležité si uvědomit, že vedle Indie a Číny je to právě Evropa, kde se spotřebovává největší množství palmového oleje a jeho derivátů. Zodpovědnost tudíž padá na každého z nás a jsme to tedy my sami, kdo poháníme poptávku po palmovém oleji a ovlivňujeme tím dění na druhém straně naší planety,“ dodává ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Od roku 2015 musí dle nařízení EU výrobci na etiketách potravin uvádět konkrétní druh rostlinného oleje, což do té doby nebylo povinné. Je tedy velmi snadné zjistit, zda výrobky, které nakupujeme, palmový olej obsahují či nikoliv. U kosmetických výrobků a drogerie zatím neexistuje nařízení, které by spotřebiteli orientaci ve složení výrobků usnadňovalo. Složení je uváděno pomocí názvu skupin chemických látek, za kterými se mohou skrývat deriváty palmového oleje.

Řada výrobců již palmový olej ve svých produktech nahradila jinými oleji a postupně od používání palmového oleje upouštějí i stravovací zařízení. Nezisková organizace Lestari  se věnuje tématu palmového oleje nejen v České Republice, ale vyvíjí aktivity i přímo v zemích, kde jsou ohrožovány vzácné ekosystémy. Podporuje také iniciativu stravovacích zařízení udělováním certifikátu „Bez palmového oleje“, a to ve dvou kategoriích: „NA PALMOVÉM OLEJI NESMAŽÍME“ (stříbrný certifikát) a „100 % BEZ PALMOVÉHO OLEJE“ (zlatý certifikát). Zlatý certifikát dostávají zařízení, která ani neprodávají žádné výrobky s palmovým olejem.

Všichni provozovatelé v ostravské zoologické zahradě obdrželi dne 19. srpna 2017 z rukou paní Nely Byrt, zástupkyně organizace Lestari, certifikát o nepoužívání palmového oleje. Dva z nich dokonce zlatý.

(TZ) foto: autor Pavel Byrt.