Velikonoční speciál z Ostravaru

Vrchní sládek pivovaru Ostravar Roman Richter a posládková Klára Chudá při kontrole vaření piva

Pivovar Ostravar nabídne milovníkům piva na Velikonoce zajímavou novinku. Nové jarní osvěžující pivo z edice oblíbených Speciálů ze spilky. Jmenuje se Gavora, kombinuje přednosti českého ležáku a bavorského pšeničného piva a k jeho přípravě si pořídil ostravský pivovar dokonce speciální kmen pivovarských kvasinek z Německa. Gavora je po lednovém Rufusovi druhým letošním Speciálem ze spilky.

Pro letošní Velikonoce připravili ostravští pivovarníci speciální jarní pivo se zcela unikátní recepturou. Nové pivo nese název Gavora, spadá do kategorie pšeničných ležáků a má stupňovitost 11,4 stupně a 5% alkoholu. “Kdybych měl nové pivo přiblížit spotřebitelům, řekl bych, že Gavora v sobě skvěle prolíná dva pivní světy. Svět typického českého ležáku a svět bavorských pšeničných piv,” popisuje nové pivo vrchní sládek Roman Richter, který je společně s podsládkovou Klárou Chudou autorem neobvyklé receptury. Z pšeničných piv si Gavora podle vrchního sládka vzala lehkost, aroma a hutnou pěnu, z ležáku zase tradiční hořkost a pitelnost.

Pečlivá příprava nového speciálu

Nápad uvařit speciál kombinující přednosti českého ležáku a bavorského pšeničného piva se zrodil už na podzim. “Tehdy jsme s Klárou přemýšleli, jaké pivo bychom mohli lidem nabídnout po zimě. Já jsem chtěl, aby to bylo pivo překvapující a zajímavé a Klára zase zdůrazňovala jarní atmosféru. Jaro a svěžest. Když jsme se nakonec rozhodli zkombinovat ležák s pšeničným pivem, vůbec nám nedošlo, do jak náročného procesu se pouštíme,” uvedl vrchní sládek. “Nejprve jsme museli vybírat vhodné suroviny a pivovarské kvasinky. Už to byl oříšek,” říká Klára Chudá, která měla volbu surovin i kvasinek na starost. V Česku se totiž svrchně kvašená pšeničná piva příliš nevaří, a tak třeba pro kvasinky musela Klára do zahraničí. “Volila jsem mezi belgickými a německými. Nakonec jsem se rozhodla pro německé, které mají k našemu ležáku blíže.”

Teplotní bouře na spilce

Byla to dobrá volba. Správný výběr pivovarských kvasinek se odrazil na barvě, aroma a především lehkosti nového piva. “Tyto kvasinky pracují dobře při vyšších teplotách, hlavní kvašení probíhalo až při 25 stupních Celsia. To je přibližně dvakrát více, než při jakých pracují naše kvasinky pro spodní kvašení,” říká Roman Richter.

Díky vysoké teplotě kvašení získala Gavora velmi specifické aroma. “Když budete Gavoru pít při doporučované servírovací teplotě 8 stupňů Celsia, můžete ucítít v pivu třeba i hřebíček nebo banán,” vysvětlila Klára Chudá.

Další zvláštností Gavory je, že pivo sice bylo uvařeno z pšeničného sladu, ale nemá zákal typický pro pšeničná piva. “Gavora má jen lehký opal. Důvodem je speciální způsob filtrace,” popisuje Klára Chudá. I s filtračním procesem si totiž ostravarští pivovarníci vyhráli. Gavora prošla speciální filtrací s upravenou dávkou křemeliny. Filtrace tak dodala novému pivu velmi osobitý vzhled.

Ozdoba letošních Velikonoc

„Při přípravě Gavory jsme udělali vše, aby lidem zachutnala a byla v hospodách ozdobou i zpestřením letošních Velikonoc. Rozhodně ji stojí za to ochutnat,” myslí si vrchní sládek Roman Richter z Ostravaru. S distribucí nového speciálu do hospod a restaurací začíná Ostravar tento týden. Stáčet pšeničný ležák do láhví Ostravar neplánuje. Chce zajímavým ležákem podpořit návštěvnost hospod. Nové pivo by mělo být na čepu stejně jako ostatní Speciály ze spilky zhruba následující dva měsíce a to nejen v domovské Ostravě a jejím okolí, ale také ve vybraných hospodách napříč celým Českem. Ochutnat Gavoru tak budete moci třeba v Praze nebo Pardubicích. A nesmíme zapomenout ani na Slovensko.

(nm)