Virtuální realita odbourává strach u dětských pacientů

Brýle s virtuální realitou jako prostředek pro odvedení pozornosti. Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava je začíná používat u dětských pacientů. Například před převazy je totiž svazuje strach a lékaři se sestrami si slibují, že se díky brýlím rozptýlí a uvolní.

Útvar náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči oslovil společnost Alza.cz, která zařízení nemocnici darovala. Software s programy pak věnoval Matěj Rejnoch z firmy Tasty Air. Vrchní sestra popáleninového oddělení Bc. Ludmila Vidlářová říká, že je potřeba děti rozveselit: „Děti vědí, že je čeká něco nepříjemného. Jejich reakce bývá bouřlivá, brání se nám, volají rodiče a podobně. Pokud by děti myslely na něco jiného, odbouráme tyto negativní reakce.“

Brýle dokážou dětské pacienty přenést do příjemnějšího prostředí. Díky nim se projdou třeba v lese, po mořském dně anebo navštíví vesmírnou stanici. „Od této moderní techniky si slibujeme, že ji dětem nasadíme, odvedeme je z pokoje na místo, kde bude probíhat samotný výkon. Nebudou se tolik soustředit na převazovou činnost, která je nepříjemná,“ uvádí ještě Bc. Ludmila Vidlářová, podle které sestry doposud používaly různé techniky, aby děti rozptýlily: „Dělaly jsme všechno, co jsme uměly. Sestřičky se většinou snažily navést nějaký druh rozhovoru. Vykládaly jsme jim různé příběhy a zkoušely také maňásky. Některé byly úplatné za odměnu v podobě hračky nebo sladkostí, tak to šlo i touto cestou. Virtuální realita by nám ale mohla výrazně pomoci.“

Pokud se zařízení osvědčí, možná se nová metoda rozšíří i do dalších klinik nemocnice. „Chceme to nejprve ozkoušet na dětských pacientech, ale druhou cílovou skupinou jsou i dospělí. Kvůli tomu, že jsou třeba imobilní a nedostanou se ven, tak je virtuální realita může přenést na příjemnější místa,“ dodává na závěr Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti ve FN Ostrava.

Video najdete na tomto odkazu_

https://youtu.be/8081coqN8bo

(ab)