Oblíbená kavárna Kovork v kampusu VŠB – Technické univerzity se proměnila na tiskovou farmu. Do výroby ochranných štítů se zapojilo nejen patnáct pracovišť univerzity, ale 3D tiskárny zapůjčily také střediska volného času, domy dětí a mládeže, gymnázia, základní a střední školy nebo jednotlivci. Celkem tak pracuje přibližně 70 různých 3D tiskáren z toho 45 jich je na VŠB-TUO, které denně vytisknou až 400 kusů ochranných štítů.
VŠB-TUO již spotřebovala 114 kilogramů materiálu a do konce týdne má přijít dalších 40 kilogramů. „To všechno nám vystačí na výrobu asi 3 000 štítů,“ říká Marek Pagáč z centra 3D tisku Protolab. Na materiálových nákladech se podílejí nemocnice a jejich zřizovatelé, starostové a jednotlivci. „Jednáme rovněž o finanční podpoře Statutárního města Ostravy a Krajského úřadu Moravskoslezského kraje,“ doplňuje prorektorka pro vědu a výzkum Jana Kukutschová. Ti se také zapojili do shánění tiskáren, které se staly součástí farmy.
Na 5000 kusů ochranných štítů vyráběných práškovou technologií SLS, které Centrum 3D tisku Protolab vyrobí pro Fakultní nemocnici, dorazí 100 kilogramů materiálu v pátek a na jeho spolufinancování se podílel Moravskoslezský kraj. Štíty vyrobené na VŠB-TUO poputují dokonce i do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, konkrétně její Chirurgické kliniky.
Nezahálí se ani v chemických laboratořích univerzity, kde lidé pracují na dezinfekci pro Moravskoslezský kraj. Celkem už vyrobili přes 16 000 litrů dezinfekce. Ta putovala do nemocnic, domovů seniorů a dalších zdravotních středisek v kraji. Tím ale VŠB – Technická univerzita nekončí. Dezinfekci bude vyrábět, dokud bude mít potřebné suroviny. Nově se také plánuje příprava dezinfekce pro povrchy pro FNO, která se připravuje z roztoku chlornanu sodného.
Univerzita na své Fakultě bezpečnostního inženýrství zřídila také Informační centrum pomoci boje s koronavirem. „To je určeno lidem, kteří mají zájem se zapojit s další pomocí nebo naopak těm, kteří pomoc sami potřebují,“ přibližuje Jana Kukustchová, prorektorka pro vědu a výzkum.
Lidé mohou psát e-maily nebo volat na speciálně zřízená telefonní čísla. Linka je v provozu od 8:00 do 15:00 hod. Tým se skládá ze dvou lidí, kteří koordinují komunikaci a požadavky. „Lidé zatím spíše píší, než volají. Domovy seniorů shánějí studenty, lidé nabízí i osobní pomoc při boji s nákazou COVID-19,“ přibližuje práci centra Petr Berglowiec, který v centru působí. Informační centrum pomoci boje s koronavirem funguje jako spojovací můstek. „Je dobře, že si naše Alma Mater v této těžké době umí poradit,“ uzavírá Petr Berglowiec.
(nm) Zdroj: VŠB – Technická univerzita Ostrava