Z dolu Hlubina do „kulturáku“ – fotografická galerie Díra se přestěhovala

Fotografická galerie Díra zahajuje svůj provoz v Domě kultury města Ostravy. V úterý 26. ledna v 17 hodin proběhne v nově otevřené galerii vernisáž výstavy věnované Miloši Budíkovi, autorovi takzvaných fotografií všedního dne. Kromě výstavních prostor nabídne Díra také plně vybavenou temnou komoru přístupnou široké veřejnosti.

Miloš Budík je spoluzakladatel brněnské umělecké skupiny ze šedesátých let VOX a autor takzvaných fotografií všedního dne. Jeho tvorbu představí výstava galerie Díra s názvem Miloš Budík, Nalezeno IIV úterý 26. ledna v 17 hodin ji v nově otevřených výstavních prostorách v Domě kultury města Ostravy zahájí galeristka Petra Damašková a kurátor Lukáš Bártl.

Ostravská galerie Díra funguje jako platforma pro nastupující i etablované vizuální umělce, kteří se zabývají médiem fotografie. Více než tři roky působila v bývalém Provozu Hlubina v areálu Dolní oblasti Vítkovice, kde za tu dobu proběhlo celkem dvanáct výstav autorů z Česka i okolních zemí. Teď galerii čeká nová etapa v Domě kultury města Ostravy – památkově chráněné budově s bohatou kulturní historií.

„Spolupráce s galerií Díra koresponduje s naší dlouhodobou vizí prezentovat umění jako celek a vedle koncertů či divadelních představení návštěvníky konfrontovat i s takovými uměleckými formami jako je právě fotografie nebo třeba malba,“ říká místopředsedkyně představenstva DKMO Petra Javůrková.

Galerie Díra disponuje také sdílenou temnou komorou, která je přizpůsobena k černobílému negativnímu a pozitivnímu procesu. Plně vybavená temná komora bude přístupná široké veřejnosti a využít ji budou moci nejen jednotlivci, ale také účastníci speciálních workshopů věnovaných analogové fotografii.

Spoluzakladatelka galerie Petra Damašková popisuje plány pro nadcházející měsíce: „Vzhledem k blížícímu se 60. výročí kulturního domu se bude harmonogram připravovaných výstav pro rok 2021 soustřeďovat na projekty zabývající se pamětí, která je s fotografickým médiem neodmyslitelně spjata. Na výstavy pak budou navazovat doprovodné tvůrčí workshopy určené pro studenty ZŠ a SŠ, především pak ale rodinám s dětmi.“

Návštěvníci najdou galerii Díra naproti pokladen hned u vstupu do budovy. Dlouhodobě nevyužívaný prostor mezi restaurací a šatnou tak získá nový smysl přesně v duchu toho, pro co byla budova architekta Jaroslava Fragnera před šedesáti lety postavena, totiž aby poskytovala zázemí kultuře a umění.

(ab)