První betonová socha od Kurta Gebauera v bývalé požární nádrži dolu Hlubina oživuje od 19. června vstupní prostor kulturní čtvrti v jedinečném industriálním areálu. Nově vzniklou kašnu Duch Hlubiny bude zdobit až 36 soch lidských postav z betonu.
Sochy budou přibývat postupně, každý rok se zde umístí 2 nové sochy. Pod kurátorským vedením významného sochaře Kurta Gebauera jim vtisknou individuální tvář další současní sochaři. V architektonické soutěži, kterou uspořádal Provoz Hlubina, zvítězil návrh Lenky Bartůňkové, která do projektu vnesla návaznost na minulost dolu Hlubina. „Betonové postavy symbolizují generace těch, co tady byly před námi. Zpod vody se dívají na nás a my vidíme je a vážíme si jejich práce,“ říká Lenka Bartůňková. Členové a příznivci spolku Provoz Hlubina vyčistili nádrž od rezivějících kovových konstrukcí nefunkčního vodotrysku. Město Ostrava poskytlo na realizaci projektu 95 tisíc korun z dotačního programu na estetizaci veřejného prostoru.
„Do dotačního programu se přihlásilo celkem 16 projektů, z toho 11 uspělo a bylo finančně podpořeno. Jedním z nich je právě i Sochařská kašna na Dole Hlubina. Životní prostředí není jen o ovzduší, čistotě vody nebo třídění odpadu, ale je to naše okolí, všechno to, co nás obklopuje. Jsou to chodníky, náměstí, veřejná prostranství, parky. Podoba a kvalita veřejného prostoru přitom významně ovlivňuje to, jak se ve městě cítíme a jak se chováme. V hezkém prostředí se lidé taky hezky chovají,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
Získaná dotace posloužila na výrobu formy určenou k odlévání betonových soch. Mezi další projekty patří například oprava dětského pískoviště za ulicí Volgogradská, oprava cenných soch v sadu Milady Horákové, nebo lesní park Hrabovjanka.
(nm) zdroj: Město Ostrava