Začala tvorba streetartových děl v podchodech Tylova a Dřevoprodej

Tvorba streetartových děl, foto: Lukáš Kaboň

Studenti Ostravské univerzity zahájili v druhém květnovém týdnu tvorbu streetartových děl v prostorách rekonstruovaných ostravských podchodů Tylova a Dřevoprodej. Návrhy děl připravili studenti v rámci interní soutěže ateliéru známého ostravského umělce a performera Jiřího Surůvky.

Díla pak realizují samotní autoři, ale i další studenti, kteří se dané soutěž zúčastnili. První návrh z pera studenta Matěje Krajíčka začali studenti a jeho autor připravovat pod vedením zkušeného streetartisty Nikoly Vavrouse od 11. května 2023 a dokončen by měl být 21. května 2023.

Od 19. května započnou streetartisté s tvorbou v podchodu Dřevoprodej. Tady vznikne vítězné dílo studentky Zuzany Černocké, na jehož finální podobu se mohou obyvatelé těšit již 26. května 2023 (termíny se mohou drobně lišit v návaznosti na aktuální počasí). Náklady na provedení obou streetartových děl přesáhnou 760 000 tisíc korun.

„Zvyšování kvality veřejného prostoru je důležitým cílem města a pouliční umění je jednou z nedílných součástí veřejného prostoru moderních a kulturních metropolí. Snaha o aktivizaci studentů a jejich participaci na projektech města je pro nás také přínosná. Chceme podporovat lokální talenty a tím přispět k jejich udržení v Ostravě,“ uvedla náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová, která má v gesci oblast kultury.

Frekventované podchody prošly kompletní rekonstrukcí takřka po padesáti letech. Chátrající stav tak nahradil nový design, osvětlení, bezbariérový přístup i nový mobiliář. Architektonický návrh zastávky a podchodu Dřevoprodej zpracovalo studio Atelier 38. Jeho spoluautor Tomáš Bindr zasedl v porotě, která městu doporučila návrh Zuzany Černocké k realizaci.

Proces vzniku děl detailně popsal mentor studentů Nikola Vavrous: „Ve čtvrtek 11. května jsme začali s přípravou podchodu Tylova na malbu. Vše bylo potřeba pořádně zakrýt, abychom neznečistili zem, zábradlí, výtah a další prvky. Postupně v několika vrstvách nanášíme barvy. Napřed velké plochy v pozadí, do kterých poté nasvěcujeme projektorem detaily, ty překreslujeme a následně vybarvujeme a konturujeme. Je to detailní mravenčí práce, která zabere více než týden, ale jsem moc rád, s jakým nasazením, trpělivostí a precizností pracují všichni studenti, kteří se projektu účastní.

Jakmile dokončí celou malbu, přesunou se do druhého podchodu u Dřevoprodeje, kde je  čeká podobný postup.  „Návrh je jiný, bude se tedy skrze projekci přenášet rovnou na stěnu, bez pozadí. V tom je tento návrh jednodušší, avšak preciznosti bude potřeba také požehnaně. Návrh Zuzany Černocké je vytvořen z hesel, vzkazů, piktogramů a jiných symbolik, které posbírala z mnoha ostravských podchodů a koncentrovala je do skvělého návrhu, těším se až se budou lidé zastavovat, hledat pokaždé nové prvky, usmívat se, přemýšlet… Až díla doděláme, začneme aplikovat speciální nátěr, který díla ochrání proti případným tendencím je dodělávat či ničit a současně prodlouží životnost těchto děl,“ dodává Nikola Vavrous.

(nm)