Dnes odstartuje letošní ročník Mezinárodního festivalu Souznění. Nabídne více než 400 hudebníků, zpěváků, tanečníků a účinkujících různých žánrů – od koled až po duchovní tvorbu a slavné písně Beatles. Zahajovací koncert adventní hudby z doby klasicismu přivádí do kostela ve Frýdku – Místku famózního Tomáše Krále. (Před koncertem přítomní uctí památku obětí ostravské tragédie.)
Čtyřdenní svátek folkloru, duchovní hudby, obřadního tance, zvyků, vícežánrových vystoupení i tradiční gastronomie začne unikátním koncertem ve farním kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku.
V provedení na dobové nástroje zazní moravskoslezská adventní hudba z doby klasicismu. Vystoupí uznávaný vokálně-instrumentální soubor Musica Figuralis, duchovně zaměřený komorní sbor Esemble Versus a sólisté Lenka Cafourková Ďuricová – soprán, Monika Jägerová – alt, Matúš Šimko – tenor a Tomáš Král. Tento uznávaný mladý brněnský barytonista, zakládající člen souboru Collegium Vocale 1704 má zkušenosti z řady prestižních festivalů (mimo jiné Pražské jaro, Dresdner Festspiele, Wien Konzerthaus, London’s Wigmore hall či Salzburger Festspiele). V roce 2016 se zúčastnil skvělého scénického provedení Janových Pašijí J. S. Bacha. Věnuje se i opeře, kde úspěšně ztvárňuje významné role. Podílel se na řadě ceněných nahrávek, především děl Jana Dismase Zelenky.
Musica Figuralis je těleso zaměřené na stylovou interpretaci hudby zejména druhé poloviny 18. století. Soubor hraje na dobové nástroje chrámovou i světskou hudbu a představuje ve svých programech díla v rozsahu od komorní instrumentální tvorby přes skladby symfonické, operní a oratorní až po velké chrámové vokálně-instrumentální kompozice.
Ensemble Versus se soustředí na duchovní hudbu 16. a 20. století a na duchovní díla současných skladatelů (Ondřej Kyas, Alain De Ley, František Emmert). Muzikologické zázemí umožňuje souboru hrát renesanční skladby ve vlastních transkripcích. Rovnocenné místo v repertoáru mají také skladby vzniklé na objednávku sboru. Ensemble Versus vytvořil zpívaná „rozjímání“. Kromě toho se úspěšně podílel na několika větších projektech, mj. na provedení Requiem W. A. Mozarta a A. Salieriho.
Další festivalové dny nabídnou mimo jiné ceněný sólový program Hany Fialové – Edith Piaf (13. 12. v Kunčicích pod Ondřejníkem). Poprvé zazní lidové písně chráněné UNESCO v podání korsického souboru Meridianu (14. a 15. 12. v Kozlovicích a Frenštátě p. R.). Představí se kulturní dědictví Moravskoslezského kraje v podobě tanečníků svérázného horalského tance ověnžok a slezských gajdošů (14. 12. v Kozlovicích) souboru Slezan z Českého Těšína, stejně jako oceňovaný Valašský vojvoda z Kozlovic reprezentující Moravskoslezský kraj a ČR po celém světě.
Velké finále celého festivalu obstará galakoncert „Kouzelná tajemná cesta Beatles“, tedy tvorba Beatles v podání českých es, jakými jsou už zmíněná nositelka Thálie Hana Fialová, Albert Černý z Lake Malawi, Ondřej Ruml – známý mj. z muzikálu Michala Horáčka a Petra Hapky „Kudykam“, mezinárodně uznávaný Fernando Saunders, bluesový Mario Šeparovič, Hlas ČeskoSlovenska z roku 2014 Lenka Szabó Hrůzová, kapela Day Trippers, komorní orchestr Camerata Janáček či vokální skupina Honey Pies.
Program úvodního koncertu Souznění v kostele sv. Jana a Pavla začíná 12. prosince od 18 hodin. Mezinárodní festival se pak koná ve dnech 12. – 15. 12. 2019 v Kunčicích pod Ondřejníkem, Kozlovicích, Rožnově pod Radhoštěm (Valašské muzeum v přírodě), v Ostravě a ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde vyvrcholí velkým galakoncertem Kouzelná tajemná cesta Beatles.
Více o programu na http://souzneni-festival.cz/ nebo na www.facebook.com/souzneni.
(nm)