Zahajovací koncert Janáčkova festivalu se vyprodal, MHF ale nabízí i další esa

Pražský filharmonický sbor. Foto Petr Chodura

Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, který začíná za zhruba 14 dní, už zcela vyprodal zahajovací koncert. Vystoupí na něm mimořádně talentovaný houslista Daniel Matejča s Janáčkovou filharmonií Ostrava a jejím šéfdirigentem Vasilijem Sinajskim.

Program, zahrnující tradiční Janáčkovu Sinfonietta a Dvořákův Koncert pro housle a moll, zazní v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. To je po mnoha letech staronovým místem pro úvod do měsíc trvajícího pestrého koncertního i bohatého doprovodného programu Janáčkova festivalu.

„Ve Dvořákově divadle máme menší hlediště, než jsme mívali v Domě kultury města Ostravy, který projde rekonstrukcí, nicméně vidíme, že zájem o letošní koncerty skutečně převyšuje loňský ročník,“ uvedl ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.  Vyprodáno je matiné „Naši dobří rodáci aneb slavní Češi ve Vídni“, které se v polovině června uskuteční ve Vítkovickém zámku. Organizátoři festivalu ale mají pro diváky v rukávu ještě minimálně tři velká esa.

Špičkové symfonické koncerty zahrají mistr violoncella Daniel Müller-Schott se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a napříč světem oceňovaný klavírista Christian Ihle Hadland s Norským rozhlasovým orchestrem. V obou případech bude rozhlasové symfoniky řídit Petr Popelka označovaný za dirigentský objev posledních let. Oba koncerty se uskuteční v krásně rekonstruovaném Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě, který kromě výborné akustiky nabízí i adekvátní zázemí jak účinkujícím tak posluchačům. Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor se skvělými sólisty a dirigentem – stálým hostem našeho prvního orchestru a prezidentem festivalu Tomášem Netopilem. Provedou Dvořákovu nádhernou kantátu Stabat mater, a to navíc v jedinečné ostravské katedrále Božského Spasitele.

Za zcela výjimečný program v rámci festivalů klasické hudby napříč celou ČR lze označit violový recitál skvělé Kristiny Fialové. V programu zazní slavná Sonáta pro sólovou violu Paula Hindemitha, ale také díla K. Pendereckého a G. Ligetiho.

V programu festivalu jsou navíc i zajímavé přesahy do jiných žánrů – jazzový večer s kvartetem Nikol Bókové, nositelky Ceny Anděl a Ceny Jantar, nebo hudebně-taneční performance „Vrány“ s uskupením Holektiv a violoncellistkou – skladatelkou Terezií Kovalovou. Festivalový crossover se uskuteční také v hukvaldském amfiteátru, kde zazní moravské lidové písně a Janáčkova mladistvá Suita pro smyčce v netradičním podání jedinečné cimbálové muziky Harafica a Moravské filharmonie Olomouc.

Mimo to festival letos oslaví 70 let od založení ostravské konzervatoře. Slavit se bude ve velkém stylu v multifunkční aule Gong v industriálních Dolních Vítkovicích programem s výmluvným názvem „70 let v plné kráse“.

(nm)