Zatraktivnit stravování v jídelnách ostravských základních i mateřských škol pomáhají špičkoví kuchaři

Už pátým rokem pokračuje v ostravských školních jídelnách projekt města Ostravy Fajne školní bistro. Tým špičkových kuchařů je řešitelem nelehkého zadání, jak uvařit chutný, zdravý, vyvážený pokrm v rámci nutričních norem i stanovených cen jídel ve školách. Město Ostrava je průkopníkem v oblasti zatraktivnění stravování ve školách, projekt Fajne školní bistro už zavítal do desítek ostravských základních škol a díky značnému zájmu je realizován od loňského roku také ve školách mateřských. S ohledem na hojný zájem bylo zapotřebí také rozšířit tým kuchařů, kteří tak mohou navštívit více škol.

„Na zlepšení atraktivity stravování v našich školách klademe důraz, proto se snažíme i o inovace projektu Fajne školní bistro. Novinkou loňského roku bylo zahájení mentoringů kuchařů v mateřských školách, do současnosti proběhlo již 10 těchto aktivit. Děti v mateřských školách mají různá stravovací omezení, která kuchařky zohledňují. Mentoři ve školách sdílí doporučení, aby byl jídelníček pestrý, vyvážený s dostatečným zastoupením všech potravinových skupin, zařazují nové receptury, kombinují netradiční suroviny či poskytují rady k dietnímu stravování,“ vysvětluje náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová a dodává: „letos v květnu plánujeme další novinku projektu, kterou bude ‚Digitální kuchařka‘ publikovaná na webu talentova.cz, jež obsáhne recepty pro školní jídelny.“

Od prvopočátku projekt provází renomovaný kuchař David Valíček, kterého vloni doplnili v roli mentorů kuchaři Petr Bláha, Michal Adam a Petr Přeček. Součástí týmu je i Michaela Remešová a Dagmar Kovářů, nutriční specialistky. Projektu se účastní i žáci Střední školy společného stravování Ostrava-Hrabůvka. Kromě mentoringů ve školách jsou realizovány také edukativní akce, různá školení a workshopy. Jak vypadal jeden z mentoringů v mateřské škole lze zhlédnout v odkaze https://www.youtube.com/watch?v=7cMW_4hz_-c. Mentoři nabízí besedy pro rodiče na téma zavádění inovativních moderních trendů v gastronomii. Mentorka projektu Dagmar Kovářů ve spolupráci s kolegyní Miriam Návratovou zařadila pro nejmenší i edukační pohádky k osvojování stravovacích zvyklostí, neboť zásady zdravého stravování nejsou bohužel vlastní všem dětem. Děti často odmítají luštěniny, ryby, zeleninu i další potraviny. Projekt tak cílí svými aktivitami i ke snížení plýtvání potravinami.

V rámci mentoringů zajímá lektory provoz jídelny, průběh přípravy pokrmu, vhodnost surovin, nevhodnost používání dochucovacích směsí s obsahem soli i využívání moderních technologií. Čtrnáctý mentoring letošního školního roku v základních školách je plánován na 24. dubna 2024 v Základní a mateřské škole Ostrava, Ostrčilova. David Valíček spolu s personálem školní jídelny strávníkům připraví jarní asijské menu, složené z indonéské polévky s rýžovými nudlemi, kantonského kuřátka, smažené rýže a kung pao zeleniny. Detailní informace o projektu naleznou zájemci v odkazu https://talentova.cz/projekty-mesta/fajne-skolne-bistro/.

Ceny stravného v jídelnách ostravských školských zařízení se liší v závislosti na různých faktorech, například velikosti zařízení a počtu připravovaných obědů či věku dítěte. Rodiče hradí v rámci stravy pouze náklady na samotné potraviny (nikoliv už pak energie či provozní náklady). Finanční limit na nákup potravin je stanoven v příloze č. 2 vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování. V ostravských mateřských školách se cena za oběd a dopolední přesnídávku a odpolední svačinu pohybuje v ceně 50–62 korun, v základních školách se cena za oběd pro žáky ve věku 7–10 let pohybuje v rozmezí 32–35 korun, pro žáky 11–14 let v rozmezí 35–37 korun a pro žáky 15 + pak 39–50 korun. Pedagogové rodiče informují o různých možnostech finanční podpory např. v rámci programu „Obědy do škol“ financovaného MPSV, ale i mnoha dalších. Snaží se tak zabránit vyloučení dětí z kolektivu, maximálně zapojit děti do vzdělávání i snížit absenci a celkovou školní neúspěšnost žáků.

(ab)