Jedním z programů, který se věnuje ochraně ohrožených druhů přímo v místě jejich výskytu, je „Kukang“ realizovaný na Sumatře. Tento program spolu s deseti dalšími budou podpořeny v rámci projektu „Koruna ze vstupu“, jehož výtěžek za první rok schválilo minulý týden zastupitelstvo města Ostravy. Ostravská zoo je spolu se svými návštěvníky do této formy podpory zapojena od konce roku 2015.
Zoo Ostrava je partnerem mezinárodního programu The Kukang Rescue Program od roku 2014. Jeho cílem je ochrana outloně váhavého (indonésky Kukang) v oblasti severní Sumatry, kde se tato poloopice přirozeně vyskytuje. V Indonésii je nejvíce ohrožena nelegálním obchodem. Zvířata chycená v přírodě jsou prodávána převážně jako domácí „mazlíčci“. Přímo na Sumatře působí terénní pracovník Zoo Ostrava František Příbrský, který je koordinátorem programu. Více o programu zde.
Důležitou součástí práce koordinátora a jeho spolupracovníků je osvěta místních obyvatel. „Na začátku letošního roku vznikla v oblasti environmentální knihovna pro děti jedné komunity, se kterou již několik měsíců pracujeme. Tato komunita se nachází v oblasti, kde v budoucnu plánujeme zkusit pilotní vypouštění rehabilitovaných outloňů,“ popisuje František Příbrský. Tato knihovna udělala velkou radost jak místním dětem, které doteď nikdy neměly přístup k tolika obrázkovým knihám, ale také jejich rodičům, kteří dříve byli zapojeni do pytláctví nebo ilegální těžby dřeva. „Samozřejmě si nemůžeme být jisti, že díky těmto prvním krůčkům, o které se v této komunitě snažíme, všichni přestanou dělat to, co dělali léta, ale v několika případech se nám již potvrdilo, že právě díky naší přítomnosti několik místních lidí přestalo lovit chráněné druhy zvířat a v jednom případě dokonce těžit dřevo. Snad se nám povede i touto cestou vytvořit místo, kde naši vypuštění outloni, ale i další divoká zvířata budou v bezpečí,“ doufá František Příbrský.
Komunita, kde knihovna vznikla, sousedí s ekosystémem Leuser, který je jedním z nejrozsáhlejších tropických deštných pralesů v jihovýchodní Asii. Je to také poslední místo na planetě Zemi, kde společně žijí slon sumaterský, nosorožec sumaterský, tygr sumaterský a orangutan sumaterský. Vyskytuje se zde i divoká populace outloňů váhavých. Právě proto se zde The Kukang Rescue Program rozhodl podpořit místní komunitu. Cílem je, aby si místní lidé vážili svého přírodního bohatství a outloně s dalšími ohroženými druhy zvířat nelovili, a naopak je chránili.
Děti se mohou těšit také z omalovánek, které pro ně nechala Zoo Ostrava vytvořit. Omalovánky obsahují informace o outloních přímo v indonéštině a jsou rozdávány i v dalších oblastech Sumatry.
(nm) foto: Lucie Čižmářová