Před několika málo dny se uskutečnil transport pěti samic vodušek abok ze Zoo Ostrava do Zoo Cotia v Brazílii. Spolu s nimi byli převezeni i dva samci ze Safari Parku ve Dvoře Králové. Tím byla založena první jihoamerická populace tohoto vzácného druhu. Tento počin může pomoci zvýšit šanci na udržení stabilní a životaschopné populace vodušek v lidské péči a také zachování ohroženého druhu na Zemi.
Podobně jako v Evropě i v Jižní Americe jsou dnes moderní zoologické zahrady sdruženy v tamní asociaci nazvané ALPZA (Latinskoamerická asociace zoo a akvárií). Na rozdíl od Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) však v jihoamerických zoo dosud neexistovaly efektivní záchovné programy pro vzácné druhy zvířat. V roce 2020 se proto vědecký pracovník Zoo Ostrava při své návštěvě Brazílie snažil přesvědčit tamní zoo o vytvoření takovýchto latinskoamerických záchranných programů, neboť jakýkoliv chov v jedné izolované zoo nemá dlouhodobou perspektivu. Nyní se zdá, že se tato myšlenka na jižní polokouli ujala a takový program by měl být zřízen právě pro vodušky abok (Kobus megaceros). Vodušky abok navíc i přes své ohrožení dosud v jihoamerických chovech chyběly. Naopak v evropských chovech se každoročně bojuje s umístěním nových přírůstků. Přestože se jedná o druh, který má v přírodě mnoho predátorů regulujících jeho početnost, v zoologických zahradách se při dobrém chovu množí velice rychle.
Od této chvíle se tak budou, i díky proaktivnímu jednání Zoo Ostrava, vodušky rozšiřovat po Latinské Americe. „Tento významný krok tak nejen pomůže zmírnit kapacitní přetlak v evropských chovech, ale navyšováním počtu chovatelů na jiných kontinentech můžeme zvyšovat i šance na přežití celého druhu. Takže zatímco v minulosti docházelo k odesílání jednotlivých přebytečných zvířat bez ohledu na jejich další působení, dnešní moderní evropské zoo se snaží vytvářet nové soběstačné populace v zoo na jiných kontinentech. Právě dobře spravovaná populace chovaná v lidské péči může mít potenciál zachránit druhy před úplným vyhynutím,“ vysvětluje vědecký pracovník zoo Jan Pluháček.
Vodušky jsou již v pořádku na místě. Krátce po příjezdu do svého nového domova vystoupily z transportní bedny do vnitřních ubikací (viz video).
Podobný zaoceánský transport ale není první v historii naší zoo. V roce 1996 byli z Ostravy do Jižní Ameriky posláni kupříkladu dva žirafí samci, což byla v té době jednoznačně velká událost. Nicméně, dřívější situace se od té dnešní liší v jednom zásadním faktoru. Zatímco v minulosti byla tato zvířata prodávána, dnes již nejsou obchodním artiklem.
Autor videa Marco Majolo, foto archiv Zoo Cotia.
(ab)