ZOO OSTRAVA ZÍSKALA PODPORU NA OCHRANU VČEL!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostravská zoologická zahrada se přihlásila se svým projektem do grantového programu Radegast lidem, který pravidelně vyhlašuje Plzeňský Prazdroj a. s., a uspěla. Získala 90 tisíc na realizaci projektu zaměřeného na problematiku ohrožení včel a jejich ochranu! A má možnost získat i speciální prémii… Rozhodnout o tom může každý z Vás!

Cílem projektu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je zvýšit povědomí široké veřejnosti o významu včel pro existenci lidské společnosti coby nejvýznamnějšího opylovatele a také o současných problémech a ohrožení, kterému včely v současné době po celém světě čelí. Až 4/5 rostlin na naší planetě jsou závislé na opylování živočichy! Opylovatelé jsou motýli, mouchy, vosy, netopýři, kolibříci a dokonce i slimáci, ale hlavně včely. Včely jsou však lidmi vnímány zejména jako producenti medu a vosku, příp. jako „obávaná zvířata“ s žihadlem. Nepostradatelná je právě jejich opylovací činnost. V současnosti čelí včely vážným problémům a alarmující je jejich úbytek nejen na území České republiky, ale po celém světě. Včely ohrožují nemoci, intenzivní zemědělství, používání chemických látek při pěstování zemědělských plodin a úbytek včelí pastvy, tj. kvetoucích rostlin.

Zoo Ostrava se ochraně včel věnuje dlouhodobě. Už deset let pořádá ve spolupráci s místními včelaři osvětovou akci Medobraní v zoo. V roce 2013 otevřela v areálu Včelí stezku – interaktivně-naučnou expozici představující návštěvníkům život těchto nejznámějších zástupců společenského hmyzu. Nachází se nedaleko expozice s domácími zvířaty Na statku. Sestává z několika informačních panelů, ukázek různých typů včelích úlů (od toho nejjednoduššího až po ten nejmodernější). Už dvakrát se zde konala akce pro veřejnost Den pro včely, při níž se malí i velcí mohli na vlastní kůži přesvědčit, že včely nejsou žádní obávaní tvorové. V létě 2018 začala zoo i s chovem včely medonosné (Apis mellifera). „Naší snahou je chovat zdravá včelstva v souladu s přírodou, a podpořit tak biodiverzitu krajiny,“ vysvětluje Ondřej Hruška, který má včely v zoo na starosti.

„Život včel chceme lidem ještě více přiblížit, a to netradiční a interaktivní formou. V rámci projektu bude Včelí stezka doplněna o tři dřevěné modely včel v nadživotní velikosti. Budou zobrazovat jednotlivé obyvatele včelího úlu – včelu-matku, dělnici a trubce. Kolem stezky dále vysadíme medonosné rostliny jako potravu pro včely, ale také motýly a další druhy hmyzu. V neposlední řadě pořídíme pomůcky pro osvětu včelí tematiky. Příspěvek z grantového programu nám umožní získat i další zkušenosti a rozšířit vědomosti o včelách a včelaření,“ popisuje Ondřej Hruška.

Podporu projektu Ochrana včel v Zoo Ostrava ve výši 90 tisíc korun získala zoo na základě rozhodnutí odborné komise. Ale má možnost získat ještě prémii 50 tisíc korun ve veřejném hlasování. Pokud chcete náš projekt podpořit, dejte nám svůj hlas. Vše potřebné najdete na https://www.prazdroj.cz/odpovednost/podpora-komunit/nosovice#projects. Hlasovat můžete až do 26. srpna 2019. Děkujeme za Vaši podporu!

(ab)