Ostravskou zoologickou zahradu minulý týden navšťívil Dr. Ollo Théophile Dibloni, vědecký pracovník z Burkiny Faso, který působí v tamním Ústavu pro životní prostředí a vědecký výzkum, Národním vědecko-technologickém centru v Ouagadougou (Institute de l’Environnement et de la Recherche Scientifique, Centre National de la Recherche Scientifique et Technologique, Ouagadougou, Burkina Faso). „Zde se Dr. Dibloni zabývá zejména ekologií a také ochranou velkých savců, přičemž největší pozornost věnuje hrochům. Dr. Dibloni je jedním z mála dlouhodobě aktivních členů tzv. Skupiny odborníků pro hrochy (Hippo Specialist Group) v rámci Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN SSC),“ popisuje Jan Pluháček, vědecký pracovník ostravské zoo.
Jelikož je Burkina Faso 22. nejchudší zemí světa (dle HDP na obyvatele) a ochrana přírody tam čelí vážným problémům, je jeho činnost celosvětově velmi významná. Dr. Dibloni navštívil Českou republiku poprvé v únoru letošního roku, a to na mezinárodní konferenci věnované ochraně antilop, žiraf a hrochů v Praze (AnGiHip 2017). Ostravská zoo byla jedním ze spolupořadatelů této konference organizované zejména sdružením Derbianus Conservation a Českou zemědělskou univerzitou v Praze.
„Do naší zoo se Dr. Dibloni rozhodl zamířit za účelem navázání bližší vědecké spolupráce a mimo jiné také konzultovat otázky ochrany volně žijících zvířat (především hrochů). Při té příležitosti přednesl Dr. Dibloni shrnutí své práce pod názvem „Ochrana fauny v Burkině Faso“ (Gestion de la faune au Burkina Faso). Věříme, že se jedná o začátek zajímavé spolupráce v oblasti výzkumu a ochrany přírody mezi naší zoologickou zahradou a odborníky v této pozapomenuté západoafrické zemi,“ dodává Jan Pluháček.
(nm) archiv Zoo Ostrava.